26/12/15

Santiago Domínguez gañou o torneo semanal

Santiago Domínguez gañou o torneo semanal do 18 de decembro. A clasificación foi a seguinte:

1 SANTIAGO DOMÍNGUEZ
2 DANIEL MALLO
3 ERNESTO  PÉREZ
4 ADRIÁN MARTÍNEZ
5 JOSÉ MANUEL ANDIÓN
6 DIEGO MEDÍN
7 ALEJANDRO DE LEÓN
8 GONZALO CAMBÓN
9 MANUEL ANDIÓN
10 PABLO PENSADO
11 FERNANDO CASTRO

Daniel Mayo gañou o torneo semanal

Daniel Mayo gañou o torneo semanal do 11 de decembro. A clasificación foi a seguinte:

1 DANIEL MAYO
2 SANTIAGO DOMINGUEZ
3 ERNESTO PEREZ
4 JOSE MANUEL ANDION
5 FERNANDO RECAMAN
6 LUIS RODRIGUEZ
7 ADRIAN MARTINEZ
8 GONZALO CAMBON
9 MANUEL ANDION
10 PABLO PENSADO

24/12/15

CURSO PARA OS MAIS INEXPERTOS

Ante o inicio da Liga Galega de Xadrez 2016 este ano imos realizar unha actividade especial para os mais inexpertos.

Temos un novo espazo en colaboración con AGAX onde dende o 25 de nadal ata o 23 de xaneiro iremos publicando algunhas cousas a diario.

Queres competir cos vosos compañeiros?

As entradas aparecerán ás 15,00 cada día e as solucións poderán enviarse ao correo que se indicará en cada entrada.

O blog é de acceso restrinxido... asi que se es xogador do CIDU e queres particiopar, simplemente envíanos o teu correo electrónico de gmail é daremos acceso ao blog.

Envianos o teu correo a cidu@xadrezuniversitario.org

E a participar dende o 25 ás 15,00

08/12/15

RESULTADOS OUTONO SUB14

GRUPO SUB14 - SUB12

1 Sabela Iglesias,     (1ª Sub14)
2 Claudio Reboredo,     (1º Sub12)
3 Brais Hidalgo,    
4 Sergio Pousada,    
5 Nicolás Martinez,    
6 Pablo Rodríguez,  
7 Naiara Manteiga,  

GRUPO SUB 10 - SUB 8

1 Marcos Santos,     (1º Sub 10)
2 Ivan Veiras,   
3 Xiao Losada,    
4 Andrés Gento,    
5 Iago Hidalgo,    
6 Daniel Santos,    (1º Sub 8)
7 Santiago Yu,    
8 Daniel García,     
9 Nicolás Rivas,    
10 Roque Torres,     
11 Samuel Iglesias,    
12 Iria Veiras,    
13 Miguel Álvarez,   
14 Iker Manteiga,   
15 Gael Losada,     

07/12/15

Club Ludo: LUIS MEDARDE GAÑA O VIII TORNEO LUDO

Club Ludo: LUIS MEDARDE GAÑA O VIII TORNEO LUDO: Novamente grazas á organización do Club de Iniciativas Deportivas Universitarias (CIDU) e do Sporting Club Casino tivo lugar esta proba ...

28/11/15

Daniel Mayo gaña o torneo semanal

Daniel Mayo gañou o torneo semanal realizado o venres 27 de novembro no CUR.

Ademais na mesma semana recibiu o premio da Universidade da Coruña que o acredita como o mellor universitario do campionato interno 2014-2015.

A clasificación foi a seguinte:

1 Daniel Mayo
2 Santiago Domíngez
3 Ernesto Pérez
4 Manuel García
5 Manuel Andión
6 Luis Rodríguez
7 Alex De Leon
8 Pablo Pensado

25/11/15

OUTONO SUB 14 E DAMAS

Este vindeiro fin de semana temos a parte final dos Torneos de Outono, coa celebración de dúas probas mais.

Ambas actividades terán lugar no Sporting Club Casino organizadas polo Club de Iniciativas Deportivas Universitarias CIDU.

Sábado 28
TORNEO CORUÑES DE DAMAS
Dende as 17,00 horas.
Partidas a 15 minutos.
Trofeos para os tres primeiros clasificados.
Cota de participación: 1 euro

Domingo 29
TORNEO DE OUTONO SUB14
Roldas: 11,30 / 12,30 / 16,30 / 17,30 / 18,30
Os participantes se dividirán en catro categorías segundo a idade: sub14, sub12, sub10 e sub8
Trofeos para os tres primeiros clasificados de cada categoría e medalla para todos os participantes.
Cota de participación: 4 euros

23/11/15

José Manuel Andión gaña o torneo semanal

José Manuel Andión gañou o torneo semanal realizado o venres 20 de novembro no CUR.

A clasificación foi a seguinte:

1 JOSE MANUEL ANDION
2 SANTIAGO DOMINGUEZ
3 DANI MAYO
4 ERNESTO PEREZ
5 DIEGO MEDIN
6 FERNANDO CASTRO
7 JORGE NUÑEZ
8 FERNANDO RECAMAN
9 ALEJANDRO DE LEON
10 ADRIAN MARTINEZ
11 MANUEL ANDION

17/11/15

Dani Mayo gaña o Torneo de Outono de Rápidas

A derradeira proba do fin de semana foi a celebración do Torneo de Outono de Rápidas.
O xogador do CIDU, club organizador, Daniel Mayo quedou na primeira posición, sendo o único que logrou vencer nas cinco partidas do torneo.

1. DANIEL MAYO,
2. ESTEBAN FIDALGO,
3. ALFONSO CAMARERO,
4. SANTIAGO DOMINGUEZ
5. GREGORIO SAAVEDRA,
6. DIEGO BUGLIOT,
7. SABELA IGLESIAS,
8. MANUEL GARCIA,
9. JAVIER FERNANDEZ,
10. RODRIGO LOPEZ,
11. MATIAS GONZALEZ-CHAS,
12. MANUEL ESTEVE,
13. LORENZO GONZALEZ,
14. GONZALO CAMBON,
15. LUIS CARLOS MARTINEZ,
16. DANIEL SIMON

16/11/15

Resultados do Torneo de Outono Senior

A proba senior individual dos Torneos de Outono tivo como vencedor a Gregorio Saavedra, se ben na vabeza houbo un cuadruple empate.
A clasificación foi a seguinte:

1.GREGORIO SAAVEDRA,
2.ALFONSO CAMARERO,
3.DIEGO BUGLIOT,
4.SANTIAGO DOMINGUEZ
5.RODRIGO LOPEZ,
6.JOSE MANUEL GARCIA,
7.ESTEBAN FIDALGO,
8.MANUEL ESTEVE,
9.JAVIER FERNANDEZ,
10.SABELA IGLESIAS,
11.LORENZO GONZALEZ,
12.DANIEL MAYO, .
13.LUIS CARLOS MARTINEZ,
14.MATIAS GONZALEZ-CHAS,
15.MANUEL GARCIA,
16.GONZALO CAMBON,
17.DANIEL SIMON

15/11/15

Campionato Mundial de Pasapezas

Dentro dos Torneos de Outono celebramos o chamado Campionato do Mundo de Pasapezas.
Dez parellas tomaron parte no campionato.

A clasificación foi a seguinte:

1. DIEGO & ESTEBAN
2. FRAN & RODRIGO
3. SANTI & LUIS
4. ADRIAN & DANI,
5. SABELA & PATRICIA,
6. ANGEL & GREGORIO,
7. JAVIER & RAFA,
8. MARIA & OLAIA
9. PELAYO & GªALISTE
10. PABLO & GONZALO

Unha divertida proba que seguramente quedará consolidada no calendario dos Torneos de Outono.

14/11/15

Liga de Outono

Celebrada o sábado 14 no Sporting Club Casino contou coa participación de 11 equipos de tres xogadores máis reservas. Unha boa participación que reflicte o éxito das competicións por equipos.

A clasificación foi a seguinte:

1. SIGRAS B
2. CIDU A
3. EXALCOHOLICOS 1
4. SIGRAS A
5. EXALCOHOLICOS 2
6. DRUIDA
7. EXALCOHOLICOS 3
8. CIDU B
9. ESCOLA TÉCNICA XADREZ
10. CIDU C
11. SPORTING CLUB CASINO

13/11/15

Daniel Mayo gaña o torneo semanal

Daniel Mayo gañou o torneo semanal realizado o venres 13 de novembro no CUR.

A clasificación foi a seguinte:
1 DANIEL MAYO
2 ERNESTO PEREZ
3 SANTIAGO DOMINGUEZ
4 MANUEL ANDION
5 LUIS RODRIGUEZ
6 JOSE MANUEL ANDION
7 JORGE NUÑEZ
8 ADRIAN MARTINEZ
9 PABLO PENSADO
10 FERNANDO CASTRO

12/11/15

Este fin de semana tes moito xadrez onde elexir.

Este fin de semana podes escoller entre moitas actividades.

VENRES 13 DE NOVEMBRO
Cota de participación: 1 euro.

20,30: Torneo de Rápidas.
A proba de todas as semanas.

SABADO 14 DE NOVEMBRO
Cota de participación: 2 euros polos dous torneos.

17,00: Liga de Outono.
Proba por equipos a ritmo de 15 minutos.
Os equipos deberán estar compostos por tres xogadores.
Trofeos para os tres primeiros equipos clasificados

20,00: Torneo de Pasapezas.
Torneo desta popular modalidade de xadrez por parellas.
Trofeos para a parella gañadora.
Como hai varias normativas distintas sobre este xogo, lembra que usamos as de AGAX.
Ver reglas.

DOMINGO 15 DE NOVEMBRO
Cota de participación: 3 euros polos dous torneos.

17,00: Torneo de Outono.
Partidas a 15 minutos
Trofeos para os tres primeiros clasificados.

19,30: Torneo de Outono de rápidas.
Partidas a 5 minutos
Trofeos para os tres primeiros clasificados.

As probas do sábado e domingo terán lugar na cuarta planta do Sporting Club Casino.

Animádevos!

11/11/15

Resultados do Torneo Semanal

Santiago Domínguez segue a dominar claramente o circuito no trimestre.

Esta foi a clasificación:

1 SANTIAGO DOMINGUEZ,    
2 ERNESTO PEREZ,    
3 FERNANDO RECAMAN,  
4 DANI CODESIDO,    
5 DANI MAYO,  
6 CARLOS CASTEDO,    
7 FLORENCIO GONZALEZ,  
8 ADRIAN MARTINEZ,    
9 ALEJANDRO DE LEON,    
10 FERNANDO CASTRO,  

31/10/15

Santiago Domínguez gaña o torneo semanal

Santiago Domínguez gañou o torneo semanal celebrado no CUR.

A clasificación foi a seguinte:

1 SANTIAGO DOMINGUEZ
2 DANI MAYO
3 ERNESTO PEREZ
4 CARLOS CASTEDO
5 ADRIAN MARTINEZ
6 MANUEL GARCIA
7 DANI CODESIDO
8 GONZALO CAMBON

Podes ver o elo AGAX aquí.

29/10/15

Xadrez no Samain

Xadrez especial no Samaín 2015

Lembramos que o venres 30 e o sábado 31 non estaba prevista a realización de clases de xadrez.

Por outra banda xoga o Depor ás 20,30 asi que pode haber problemas para aparcar cerca da nosa sede.

Samain é a noite anterior ao 1 de novembro.

Venres 30.
Na Mitoloxía celta é o Día de Morrigan, patroa de sacerdotisas e bruxas.
No Centro Universitario de Riazor:
16,30 – 18,30: Chess and English.
Por 5 euros dúas horas de xadrez e inglés para menores de 14 anos.
20,00 – 21,00: Torneo de Rápidas.
O adiantamos media hora para non coincidir co inicio do partido de fútbol en Riazor.  

Sábado 31.  
Tal día coma hoxe, en 1892 nacía Alekhine.
Pendente de confirmar Torneo de FischerRandom.
16,15 – 20,15: No Forum proxectan as curtametraxes do FKM.

Domingo 1.
Samaín – Tódolos Santos

Luns 2.
Día de Finados ou de Defuntos
19,30 – 20,30: Torneo Tódolos Santos no Sporting Club Casino. Cota de 1 euro.

27/10/15

Xadrez na Universidade Senior

O próximo mércores día 4 empezamos as actividades deste curso na Universidade Senior.

Serán as clases, como as do ano pasado, os mércores pola tarde cun grupo de 17,00 a 18,00 e outro de 18,00 a 19,00.

Mesmo que as actividades están pensadas para os alumnos da Senior, poden asistir outros alumnos.

A idea é que as actividades se manteñan ata o mes de maio.


25/10/15

Torneos de Outono de Xadrez

O fin de semana do 14 e 15 de novembro celebraremos o Torneo de Outono de Xadrez con dúas probas a 15 e 5 minutos e tamén a Liga de Outono e o Torneo de Pasapezas.

SABADO 14 DE NOVEMBRO
Cota de participación: 2 euros polos dous torneos.

17,00: Liga de Outono.
Proba por equipos a ritmo de 15 minutos.
Os equipos deberán estar compostos por tres xogadores.
Trofeos para os tres primeiros equipos clasificados

20,00: Torneo de Pasapezas.
Torneo desta popular modalidade de xadrez por parellas.
Trofeos para a parella gañadora.

DOMINGO 15 DE NOVEMBRO
Cota de participación: 3 euros polos dous torneos.

17,00: Torneo de Outono.
Partidas a 15 minutos
Trofeos para os tres primeiros clasificados.

19,30: Torneo de Outono de rápidas.
Partidas a 5 minutos
Trofeos para os tres primeiros clasificados.

As probas terán lugar na cuarta planta do Sporting Club Casino.

O sábado 29 de novembro teremos o Torneo de Outono sub14.

Inscricións en cidu@xadrezuniversitario.org


24/10/15

Santiago Domínguez gaña o torneo semanal

Santiago Domínguez gañou unha vez máis o torneo semanal. A clasificación foi a seguinte:

1 SANTIAGO DOMINGUEZ
2 DANI CODESIDO
3 DANI MAYO
4 CARLOS CASTEDO
5 ERNESTO PEREZ
6 MANUEL ANDION
7 ADRIAN MARTINEZ
8 PABLO PENSADO

Poder ver o elo AGAX aquí.

22/10/15

ACTIVIDADE DO TRIMESTRE

ESCOLAS DE XADREZ

Escola de Xadrez da Universidade (adultos)
Mércores de 19,30 a 21,30 no Pavillón de Elviña

Clases para alumnos de 1º e 2º de primaria.
Venres de 16,30 a 17,30 no Centro Universitario de Riazor

Clases para alumnos de infantil.
Venres de 17,30 a 18,30 no Centro Universitario de Riazor

Actividades de finais (adultos).
Venres de 19,30 a 20,30 no Centro Universitario de Riazor

Clases iniciación nivel II (sub14).
Sábados de 12,00 a 13,30 no Centro Universitario de Riazor

Estamos pendentes de confirmar coa Universidade Senior os grupos para este curso e novos grupos de ensino no CUR se hai demanda.

TORNEOS DE XADREZ

Torneos Universitarios.
Por determinar serán os mércores de 19,30 a 21,30 no Pavillón de Elviña

Torneos de Rápidas dos Venres.
Prácticamente todos os venres de 20,30 a 21,30 no Centro Universitario de Riazor

Torneos de Rápidas dos Sábados.
Sábados de 13,00 a 14,00

Torneo de Outono e Liga de Outono.
14 e 15 de novembro no Sporting Club Casino.

Estamos pendentes de pechar algunha das datas para os Torneos sub14 destes meses.

17/10/15

Santiago Domínguez gañou o torneo semanal

Santiago Domínguez gañou o segundo torneo pertencente ao circuito que remata en decembro deste ano.

A clasificación foi a seguinte:

1 Santiago Domínguez
2 Fran Pedreira
3 Ernesto Pérez
4 Daniel Codesido
5 Dani Mayo
6 Diego Medín
7 Adrián Martínez
8 Luis Rodríguez
9 Alejandro de León
10 Manuel Andión

Podes ver o elo AGAX aquí.

12/10/15

Santiago Domínguez gaña o torneo semanal

Santiago Domínguez gañou o torneo semanal.

A clasificación foi a seguinte:

1 SANTIAGO DOMINGUEZ
2 DANI MAYO
3 JOSE MANUEL ANDION
4 LUIS PATIÑO
5 ERNESTO PEREZ
6 DANIEL CODESIDO
7 ALEJANDRO DE LEON
8 LUIS RODRIGUEZ
9 MANUEL ANDION
10 PABLO PENSADO

Podes ver o elo AGAX aquí.

08/10/15

Actividades de finais no trimestre.


Este trimestre imos facer unhas actividades de mellora de finais de partidas.

Será algo moi sinxelo durante dez venres e de 19,30 a 20,30 daremos unhas pequenas nocións.

Será no CUR, na nosa sede.

O custe é de 20 euros polo curso completo e inclúe a disputa dos torneos posteriores de rápidas e o libro de Finais Básicos editado por AGAX.

Os interesados en participar... xa saben. Este mesmo venres día 9 no Centro Universitario de Riazor ás 19,30 horas.

01/10/15

CLASES PARA RAPACES 2015-2016

Coma nos pasados cursos o CIDU volve a ofertar actividades de xadrez lúdicas, formativas e competitivas. No referente ás formativas para categorías sub 14 estas son as características.

ESCOLA DE XADREZ SUB14

Destinatarios: Rapaces ata 14 anos.

Local: Centro Universitario de Riazor - CUR. Almirante Lángara s.n. (Antiga Escola de Empresariais).

Desenvolvemento: De outubro de 2015 a maio de 2016

Cota social: 10 euros ao mes.

Grupos máximos de 10 alumnos.

GRUPO 1º E 2º PRIMARIA:
Venres de 16,30 a 17,30

GRUPO 6 ANOS:
Venres de 17,30 a 18,30

GRUPO SUB14 (Xogadores con algo de experiencia):
Sábados de 12,00 a 13,00

En caso de haber interese noutras horas o club estudiaría a implantación de mais grupos.



26/09/15

Guía práctica para o xogador de club

Acaba de publicarse na colección Libros de Peto de de ASENCUDEGA o libro "Guía práctica para o xogador de club", escrito por Santiago Domínguez, xogador do CIDU. Podes adquirir un exemplar nas nosas actividades.

O libro é froito dunha iniciativa da Asociación Galega de Axedrecistas apoiada pola Deputación da Coruña e é un compendio de todos os coñecementos que debería ter un xogador de club medio, pero que, por desgraza, non todos teñen. É un libro de mínimos, algunhas cousas soarannos familiares e outras nos soarán a chinés. Así saberemos onde estamos máis frouxos e onde deberemos mellorar.

O libro está escrito para non ter que usar o taboleiro en ningún momento, polo que se pode ler na cama, na praia, no autobús...Todas as posicións que hai que ter en conta veñen nos diagramas. Ademais unha gran parte do libro son consellos, recomendacións, conceptos, historias, etc. nos que non tes que ter en conta ningunha posición nin ningunha partida.

Aquí podes ver un vídeo de presentación sobre o libro:

video


Pablo Aboy gaña o torneo semanal

Pablo Aboy gañou o torneo semanal do 25 de setembro celebrado no CUR.

A clasificación foi a seguinte:

1 PABLO ABOY
2 LUIS CARLOS MARTINEZ
3 SANTIAGO DOMINGUEZ
4 DANI MAYO
5 ERNESTO PEREZ
6 MANUEL ANDION
7 JOSE MANUEL ANDION
8 ALEJANDRO DE LEON
9 PABLO PENSADO

24/09/15

Ernesto Pérez gaña o torneo semanal

Ernesto Pérez gañou o torneo semanal do día 18 de setembro celebrado no CUR.

A clasificación foi a seguinte:

1 ERNESTO PEREZ
2 SANTIAGO DOMINGUEZ
3 FERNANDO RECAMAN
4 JOSE MANUEL ANDION
5 DANI MAYO
6 LUIS CARLOS MARTINEZ
7 DIEGO MEDIN
8 ADRIAN MARTINEZ
9 MANUEL ANDION
10 PABLO PENSADO

11/09/15

Santiago Domínguez gaña o torneo semanal

O 4 de setembro celebrouse no Sporting Club Casino o torneo semanal, polo peche do CUR. O gañador foi Santiago Domínguez, aínda que os tres primeiros clasificados empataron a puntos.

A clasificación foi a seguinte:

1. Santiago Domínguez
2. Luis Carlo Martínez
3. Ernesto Pérez
4. Florencio González
5. Luís Rodríguez
6. José Manuel Andión
7. Diego Medín
8. Carlos Castedo
9. Manuel Andión

Podes ver a clasificación do elo AGAX aquí.

29/08/15

Luis Carlos Martínez gaña o torneo semanal

Luis Carlos Martínez gañou o torneo semanal demostrando unha vez máis o seu gran talento xadrecístico, nun torneo moi concurrido.

A clasificación foi a seguinte:

1. Luís Carlos Martínez
2. Luís Patiño
3. Santiago Domínguez
4. Ernesto Pérez
5. Florencio González
6. José Manuel Andión 
7. Manuel Andión 
8. Daniel Mayo
9. Luís Rodríguez 
10. Adrián Martínez 
11. Pablo Pensado 

Podes ver o elo AGAX aquí.

E recordade que o próximo venres pode que o edificio do CUR estea pechado, así que estade atentos ao correo de palaestra para posibles alternativas.

22/08/15

Santiago Domínguez gaña o torneo semanal

Un venres máis disputouse no CUR un torneo amigable. O gañador foi Santiago Domínguez.

A clasificación foi a seguinte:

1. Santiago Domínguez
2. Ernesto Pérez
3. Florencio González
4. Daniel Mayo
5. Adrián Martínez
6. Manuel Andión

Podes ver o elo AGAX de rápidas aquí.

09/08/15

Pablo Aboy gaña o torneo semanal

Pablo Aboy gañou o torneo semanal, e sitúase como primeiro na lista de elo AGAX de rápidas.

A clasificación foi a seguinte:

1 Pablo Aboy
2 Ernesto Pérez
3 José Manuel Andión
4 Santiago Dominguez
5 Manuel Andión
6 Luis Carlos Martínez
7 Manuel García
8 Adrián Martínez
9 Florencio González
10 Luis Rodríguez
11 Pablo Pensado

Podes ver o elo AGAX de rápidas aquí.

31/07/15

Santiago Domínguez gañou o torneo semanal

Santiago Domínguez gañou o torneo semanal dos venres, nun torneo moi disputado.

A clasificación foi a seguinte:

1 Santiago Dominguez,
2 Luis Carlos Martínez,
3 Luis Patiño,
4 Ernesto Pérez,
5 Fernando Recamán,
6 Daniel Mayo,
7 Daniel Codesido,
8 Florencio González,
9 José Manuel Andión,
10 Adrián Martínez,
11 Manuel Andión,
12 Pablo Pensado,

Podes ver o elo AGAX aquí.

26/07/15

Ernesto Pérez gañou o Torneo Semanal

A pesar de estar en verán e no día previo a Santiago, tivo lugar o pequeno torneo da semana con esta clasificación:

1. Ernesto Pérez
2. Daniel Mayo
3. Santiago Domínguez
4. José Manuel Andión
5. Manuel Andión
6. Diego Medín

19/07/15

Actividades no verán

SEMANAS DE ACTIVIDADES PARA RAPACES DE 8 A 14 ANOS
No Centro Universitario de Riazor de luns a venres e de 11,00 a 14,00.
Cota de 20 euros por semana.

Do 20 ao 24 de xullo: Clases de Xadrez
Impartidas por Walter López.
Campión Galego de Semirrápidas 2015  e varias veces membro da selección universitaria coruñesa.
Mínimo alumnos: 5. Máximo alumnos: 10

Do 27 ao 31 de xullo: Xadrez de iniciación (nivel I).
Impartidas por xogadores do Club de Iniciativas Deportivas Universitarias.
Mínimo alumnos: 5. Máximo alumnos: 10

Do 10 ao 14 de agosto: Xogos de naipes. Estratexias básicas nos xogos de cartas.
Impartidas por membros da nosa entidade.
Mínimo alumnos: 5. Máximo alumnos: 10

Do 24 ao 28 de agosto: Xadrez de iniciación (nivel II).
Impartidas por Walter López.
Campión Galego de Semirrápidas 2015  e varias veces membro da selección universitaria coruñesa.
Mínimo alumnos: 5 Máximo alumnos: 10




PISO DE XADRECISTAS
Unha das novidades para o vindeiro curso 2015-2016 é crear un piso de xadrecistas universitarios. Buscamos estudantes interesados en participar nas nosas actividades e na difusión do xadrez e a cambio a nosa entidade asumirá algúns dos gastos do piso.
Os interesados poden contactar co noso equipo de xadrez en cidu@xadrezuniversitario.org

18/07/15

Ernesto Pérez gaña torneo semanal

Ernesto Pérez gañou o torneo semanal.

A clasificación foi a seguinte:

1. Ernesto Pérez
2. Santiago Domínguez
3. Luis Carlos Martínez
4. Daniel Mayo
5. Luis Rodríguez
6. Manuel Andión
7. Pablo Pensado

Podes ver o elo AGAX aquí.

15/07/15

Los niños que juegan al ajedrez destacan por su grado de madurez y capacidad de reflexión, según Eugenio Fedriani | DUPO – Diario de la Universidad Pablo de Olavide de Sevilla

Los niños que juegan al ajedrez destacan por su grado de madurez y capacidad de reflexión, según Eugenio Fedriani | DUPO – Diario de la Universidad Pablo de Olavide de Sevilla

Recoñecemento á Tabla de Flandes

CIDU e INCUDE agradecen o traballo de Antón Busto á fronte de Tábla de Flandes
 
O pasado sábado o presidente da Asociación de Iniciativas Culturais e Deportivas Universitarias, José Manuel Andión, fixo entrega dun pequeno detalle a Antón Busto, responsable da web Tábla de Flandes, un espazo que serve de referencia para todos os interesados no xadrez, especialmente no galego.
 
O CIDU, cuxa sede se atopa no Centro Universitario de Riazor, o club que máis torneos organiza na Coruña e a súa asociación matriz quixeron desta forma resaltar o traballo que este espazo web realiza en prol do xogo-ciencia.
 
A entrega realizouse en Lugo onde foi o responsable da asociación universitaria coruñesa e tivo oportunidade de facer a entrega a Antón Busto e comentarlle os proxectos que a entidade prepara para o curso 2015-2016.
 

O responsable de Tábla de Flandes trasladou o seu agradecemento a CIDU e INCUDE polo recoñecemento outorgado ao traballo na web.

04/07/15

Campionato Universitario da UDC 2015

Rematou o Campionato de xadrez Universitario da UDC 2015. Este ano o torneo estaba aberto tamén a outros xogadores, e era parte da II Olimpiada de Xogos Mentais organizada por INCUDE. O torneo foi gañado por Ernesto Pérez.

A clasificación foi a seguinte:

1. Ernesto Pérez
2. Daniel Mayo
3. Santiago Domínguez
4. Luis Rodríguez
5. Adrian Martínez
6. Luis Carlos Martínez
7. Pablo Pensado
8. Florencio González
9. Manuel Andión

Podes ver o elo AGAX actualizado aquí.

Santiago Domínguez gaña o torneo semanal

Un venres máis, Santiago Domínguez volve gañar o torneo semanal.

 Esta foi a clasificación:

1. Santiago Domínguez
2. Ernesto Pérez
3. Daniel Mayo
4. Luis Patiño
5. Luis Carlos Martínez
6. Adrián Martínez
7. Luis Rodríguez
8. Manuel Andión

Aquí podes ver o elo AGAX actualizado.

20/06/15

Éxito no Campionato Universitario de rápidas da UDC

O mestre FIDE Sergio Guerrero gañou o campionato universitario de rápidas da UDC, impoñéndose en todas as súas partidas. Seguíronlle no podio Daniel Mayo e Camilo Blanco.  Houbo unha ampla participación, sendo o campionato máis exitoso dos 3 organizados. Este campionato pertence á Olimpiada de Xogos Mentais que está a organizar INCUDE.

A clasificación foi a seguinte:

1 Sergio Guerrero,   2348  5
2 Daniel Mayo,   1745  3.5
3 Camilo Blanco Pampin,     3
4 Santiago Dominguez,   2048  3
5 Florencio González,   1697  3
6 Daniel Codesido,   1562  3
7 Ernesto Pérez,   1722  2.5
8 Javier Arias,   1453  2.5
9 Adrián Martínez,   1637  2.5
10 Pablo Pensado,   1392  2
11 Luis Rodríguez,   1438  2
12 Daniel Frangiacomo,     1
13 Alfonso Mascolo,     1

No seguinte enlace tes a actualización do elo AGAX, con cambio de líder no alto da clasificación do elo AGAX de rápidas:

elo AGAX

16/06/15

Clasificación do torneo dos venres

Santiago Domínguez gañou unha vez máis o torneo dos venres.
 A clasificación foi a seguinte:

1 Santiago Dominguez
2 Carlos Castedo
3 Daniel Mayo
4 Ernesto Pérez
5 Daniel Codesido
6 Manuel Andion


Aquí tes a actualización do elo AGAX:



06/06/15

Santiago Domínguez gaña o torneo dos venres

Santiago Domínguez gañou unha vez máis o torneo de rápidas dos venres no CUR. A clasificación foi a seguinte:

1 Santiago Dominguez
2 Adrián Martínez
3 Ernesto Pérez
4 Florencio González
5 Fernando Recamán
6 Dani Mayo
7 Dani Codesido
8 Javier Arias
9 José Manuel Andión
10 Luis Rodríguez
11 Pablo Pensado

Se queres ver o elo AGAX actualizado o podes ver no seguinte enlace:

04/06/15

TORNEOS UNIVERSITARIOS 2014-2015

Celebración dos Campionatos Internos da Universidade da Coruña.

XXV TORNEO UNIVERSITARIO
Partidas a 45 minutos finish
Datas: 5, 12 e 19 de xuño
Hora: 18,00 (Partidas ás 18,00 e 19,30)
Lugar: Centro Universitario de Riazor

XXIII TORNEO UNIVERSITARIO DE SEMIRRAPIDAS
Partidas a 20 minutos finish
Datas: 10 e 17 de xuño
Hora: 19,30 (Partidas ás 19,30 20,15 e 21,00)
Lugar: Pavillón de Deportes do Campus de Elviña.

XXIII TORNEO UNIVERSITARIO DE RAPIDAS
Partidas a 5 minutos finish
Data: 19 de xuño
Hora: 19,30
Lugar: Centro Universitario de Riazor

03/06/15

Vera e Noa García-Muñoz gañan en Los Rosales

As alumnas das clases do CIDU no CUR ocuparon a primeira e a segunda posición na categoría sub10 do Torneo de Primavera celebrado en Los Rosales.

Clasificación completa

28/05/15

Torneo de Primavera de Ajedrez

O Centro Comercial Los Rosales albergará o vindeiro fin de semana (venres e sábado) o Torneo de Primavera de Xadrez organizado pola SCD Palaestra.

Por este motivo non teremos actividade normal dos venres xa que quedar substituída por esta outra:

VENRES 29 DE MAIO

Desde as 18,00 horas haberá mesas para xogar ao xadrez.

TORNEO DE PRIMAVERA DE RÁPIDAS

HORARIO: Empezará ás 20,00 horas e terminará ás 21,00. A entrega de premios será a continuación.
SISTEMA DE XOGO: Torneo suízo a cinco roldas, con ritmo de xogo de 5 minutos finish.
CATEGORÍAS: Haberá unha soa categoría.


INSCRIPCIONS E PREMIOS:
A inscrición é gratuíta.

22/05/15

Santiago Domínguez gaña o torneo dos venres

A clasificación foi a seguinte:

1. Santiago Domínguez
2. Daniel Mayo
3. Ernesto Pérez
4. Adrián Martínez
5. José Manuel Andión
6. Florencio González
7. Manuel Andión
8. Javier Arias
9. Pablo Pensado

A lista de elo AGAX a podedes ver na seguinte enlace:

elo AGAX

19/05/15

TORNEO SUB14 CXXV ANIVERSARIO CASINO

CLASIFICACION SUB10

1 Noa García Muñoz,
2 Daniel Santos,
3 Oscar Galiñanes,
4 Mateo Balado,
5 Vera García Muñoz,
6 Teo Galiñanes,
7 Isaac González,
8 Hugo Iglesias,
9 Alberto Paz,
10 Inés Fernández,
11 Xabier Solla,

CLASIFICACION SUB14

1 JAVIER FERNANDEZ,
2 BRAIS HIDALGO,
3 SERGIO POUSADA,
4 MARCOS SANTOS,
5 IAGO HIDALGO,
6 CLAUDIO REBOREDO,
7 DANIEL BOTANA,
8 PATRICIA COUCEIRO,
9 PABLO FURELOS,
10 ANDRES GENTO,
11 MARIO CAMPOS,
12 CARLOS FUENTES,
13 JERJES BELLAS,
14 FERNANDO LOPEZ,
15 JUAN FERNANDEZ,

16/05/15

Torneo de San Isidro

Santiago Domínguez acadou unha nova camisola no torneo do día de San Isidro, celebrado no CUR como cada venres. A clasificación foi a seguinte:

1. Santiago Domínguez
2. Daniel Mayo
3. Carlos Castedo
4. Ernesto Pérez
5. Luis Rodríguez
6. Pablo Pensado

A clasificación do elo AGAX de rápidas queda da seguinte maneira:

1. Santiago Domínguez 1967
2. Pablo Aboy 1876
3. Carlos Castedo 1816
4. Daniel Mayo 1805
5. Luis Patiño 1796
6. Ernesto Pérez 1737
7. Luis Carlos Martínez 1732
8. Francisco Pedreira 1725
9. Francisco Conde 1725
10. Diego García-Muñoz 1703
11. Rodrigo López 1685
12. José Ramón Gómez 1680
13. Gregorio Saavedra 1668
14. Adrián García 1658
15. Florencio González 1656
16. Daniel Codesido 1650
17. Luis Castelo 1645
18. Ángel de Blas 1645
19. José Manuel Andión 1634
20. Germán 1634
21. Martín Hervada 1628
22. Esteban Fidalgo 1623
23. Francisco Domínguez 1615
24. Alejandro De León 1606
25. Silja Molist 1600
26. Manuel Vázquez 1600
27. Fernando Recamán 1600
28. Diego Medín 1599
29. David Navarrete 1574
30. Manuel García 1562
31. Pablo Pensado 1555
32. Miguel Veras 1532
33. Adrián Martínez 1507
34. Manuel Andión 1489
35. Luis Rodríguez 1434
36. Javier Arias 1355



09/05/15

Derradeiro torneo de aperturas

Acabou o derradeiro torneo do circuito de aperturas, correspondente á defensa francesa. Foi gañado por Carlos Castedo, que está demostrando unha gran forma neste ritmo.

A clasificación do torneo foi a seguinte:

1. Carlos Castedo
2. Santiago Dominguez
3. Daniel Mayo
4. Ernesto Pérez
5. Florencio González
6. Manuel Andión
7. Diego Medín
8. Luis Rodríguez
9. Javier Arias

A clasificación final do circuito, descontando aquelos xogadores que acadaron menos de 3 elos diferentes, é a seguinte. Recordade que a clasificación é a media dos tres mellores elos, polo tanto os que teñen catro elos se lles desconta o peor. O podio queda formado por Santiago Domínguez, Florencio González e Ernesto Pérez:

   siciliana       gambito de dama   española    francesa      media
Santiago Domínguez 1815 1820 1733 1780 1805
Florencio González 1675 1835 1669 1726
Luis Carlos Martínez 1755 1683 1719
Ernesto Pérez 1703 1723 1700 1673 1709
Carlos Castedo 1650 1673 1780 1701
Dani Mayo 1720 1660 1695 1692
Dani Codesido 1650 1711 1650 1670
Diego Medín 1700 1618 1623 1647
Manuel García 1608 1668 1638
José Manuel Andión 1625 1663 1623 1600 1637
Luis Rodríguez 1528 1650 1644 1596 1630
Luis Patiño 1625 1625 1625
Adrián Martínez 1621 1621
Silja Molist 1619 1619
Manuel Andión 1556 1618 1568 1606 1597
Javier Arias 1600 1538 1554 1482 1545
Pablo Pensado 1460 1480 1470


Nota: Os que non están en negriña non contan para a clasificación xeral por non ter acadado alomenos 3 elos distintos.

30/04/15

elo fide e feda dos xogadores do CIDU

Xa están dispoñibles as novas listas do mes de maio de elo fide e de elo feda, que son as que computan a liga galega e que máis interesan aos xogadores do CIDU.

Esta é a lista oficial. Recordade que o elo fide é o elo internacional, que é o que verdadeiramente importa, e o elo feda é o elo nacional:

             fide              feda
Santiago Domínguez 1969 1930
Diego García-Muñoz 1854 1827
Alberto López 1798 1715
Daniel Codesido 1770 1700
Jesús Rodríguez 1705 1756
Luis Patiño 1682 1621
Carlos Castedo 1625 1596
Manuel García 1534 1449
Florencio González 1501 1447
Luis Carlos Martínez 1779
Ernesto Pérez 1773
Fernando Recamán 1489

En xeral, tódolos xogadores do CIDU subiron elo e os do CIDU-Universidade o baixaron. Cabe suliñar que Jesús adiantou a Luis Patiño na lista fide e Ernesto achégase moito a Luis Carlos na de feda, cando antaño as diferencias entre ambos eran de máis de 100 puntos. Nas novas entradas destaca sen dúbida a de Daniel Codesido que entra como o cuarto mellor xogador do CIDU.

26/04/15

Torneo CXXV Aniversario do Sporting Club Casino

Victoria de Walter López no Torneo Senior que centraba o Maratón e que conmemoraba o CXXV Aniversario do Sporting Club Casino.

1 Walter López,   2260  5 16.5 15.0 5 10.5
2 José Ramón Gómez,   1995  4 15.0 13.0 4 8.0
3 Diego Cantorna,   1937  4 14.0 14.0 4 8.0
4 Angel de Blas,     4 12.5 12.0 3 7.5
5 Diego Bugliot,   1522  3.5 15.0 8.5 3 8.5
6 Manuel Arias,   2009  3.5 11.0 9.5 3 6.0
7 Francisco Pedreira,   1829  3 17.0 11.0 3 10.0
8 Rodrigo López,   1670  3 14.0 9.0 3 8.5
9 Isidoro García,     3 13.0 10.0 3 7.5
10 Castelo Ramos,   1700  3 11.5 9.0 3 7.0
11 Rashid Navarro,   2008  3 11.0 10.0 3 7.0
12 Gregorio Saavedra,   1820  2.5 10.0 6.0 2 6.0
13 Esteban Fidalgo,     2.5 8.5 5.0 1 5.5
14 Santiago Dominguez,   1927  2 16.0 9.0 2 10.0
15 Gerardo Gil,   1930  2 15.5 8.0 2 9.0
16 José Manuel Mosqueira,     2 13.0 6.0 1 8.5
17 Martín Hervada,   1310  2 13.0 5.0 2 8.5
18 Florencio González,     2 10.5 6.0 2 6.5
19 Belarmino García Martínez,     2 10.0 3.0 1 6.0
20 Oliver Estevez,   1500  1 12.0 3.0 1 7.0
21 Manuel García,   1453  1 12.0 1.0 0 7.0
22 Belarmino García Camiña,     1 11.5 4.0 1 7.0
23 Javier Arias,     1 10.0 3.0 0 6.0

25/04/15

Torneo XXI Aniversario do CIDU

O Maratón deste ano se iniciaba cun Torneo de partidas rápidas, celebrado no Sporting Club Casino tras o torneo escolar na Praza de María Pita.

Un día para lembrar por esta actividade que supuso volver co xadrez á principal praza da Coruña.

1 Domínguez, Santiago  1927  5 7.0 13.0 15.0
2 Castedo, Carlos  1625  4 8.5 15.5 13.0
3 Pedreira, Fran  1829  4 8.0 12.5 13.0
4 López, Rodrigo  1670  3 10.0 16.5 11.0
5 Saavedra, Gregorio  1820  3 9.5 15.5 10.0
6 Gómez Torre, José Ramón  2000  3 9.0 14.5 10.0
7 Mayo, Dani    3 7.5 13.5 7.0
8 Hervada, Martín    3 6.5 11.5 6.0
9 García, Adrián    3 5.0 8.5 8.0
10 Fidalgo, Esteban    2 9.0 13.5 5.0
11 Vázquez, Manuel    2 7.5 13.5 7.0
12 Castelo, Luis  1700  2 6.5 13.0 8.0
13 González, Florencio    2 6.5 10.0 6.0
14 Rodríguez, Luis    2 6.0 11.5 9.0
15 De Blas, Ángel    2 5.5 11.0 4.0
16 Arias, Javier    1 7.5 12.5 2.0
17 Veras, Miguel  1310  1 6.5 11.5 1.0